City of Liverpool Open
From 2003-11-06 to 2003-11-10 in Liverpool (Great Britain)


Participation

89 players from 18 countries and 2 continents
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 5 3 3
2 Flag of Great Britain Great Britain 4 3 3
3 Flag of Germany Germany 3 2.5 2
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold CETIN Selcuk (GERMANY)
2 Silver GUERTLER Jan (GERMANY)
3 Bronze DURAND Christophe (FRANCE)

Men's singles class 1
1 Gold NIKELIS Holger (GERMANY)
2 Silver ZUMKEHR Rolf (SWITZERLAND)
3 Bronze HERNANDEZ Cyril (FRANCE)

Men's singles class 2
1 Gold MOLLIENS Stephane (FRANCE)
2 Silver SORABELLA Marc (FRANCE)
3 Bronze KURKINEN Jari (FINLAND)

Men's singles class 3
1 Gold ROBINSON Neil (GREAT BRITAIN)
2 Silver KYLEVIK Oerjan (SWEDEN)
3 Bronze KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)

Men's singles class 4
1 Gold PALMER Mark (GREAT BRITAIN)
2 Silver CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
3 Bronze NEWCOMB Shaun (GREAT BRITAIN)

Men's singles class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver ROBERTSON Scott (GREAT BRITAIN)
3 Bronze CETIN Selcuk (GERMANY)

Men's teams class 1-2
1 Gold MOLLIENS Stephane (FRANCE)
1 Gold MENNELLA Damien (FRANCE)
2 Silver D'IVOLEY-BOGGS Jean-patrick (FRANCE)
2 Silver SORABELLA Marc (FRANCE)
3 Bronze KURKINEN Jari (FINLAND)
3 Bronze VALIMAA Mikael (FINLAND)

Men's teams class 3
1 Gold GUERTLER Jan (GERMANY)
1 Gold SCHEUVENS Berthold (GERMANY)
2 Silver PINAS Tomas (SPAIN)
2 Silver RODRIGUES-MARTINEZ Miguel (SPAIN)
3 Bronze KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
3 Bronze WEIDEMANN Andre (GERMANY)

Men's teams class 4
1 Gold CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
1 Gold PALMER Mark (GREAT BRITAIN)
2 Silver LITTLEWOOD Ian (GREAT BRITAIN)
2 Silver NEWCOMB Shaun (GREAT BRITAIN)
3 Bronze THIMM Frank (GERMANY)
3 Bronze ARNASON Vidar (ICELAND)

Men's teams class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
1 Gold SAVANT-AIRA Nicolas (FRANCE)
2 Silver CETIN Selcuk (GERMANY)
2 Silver GOSEMANN Heiko (GERMANY)
3 Bronze ROBERTSON Scott (GREAT BRITAIN)
3 Bronze TROFAN Stefan (GREAT BRITAIN)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold FUJIWARA Satoko (JAPAN)
2 Silver KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze BESSHO Kimie (JAPAN)

Women's singles class 2
1 Gold RIDING Lynne (GREAT BRITAIN)
2 Silver CLOT Genevieve (FRANCE)
3 Bronze BREATHNACH Eimear (IRELAND)

Women's singles class 3
1 Gold GAY Valerie (FRANCE)
2 Silver KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze FUKUZAWA Tomoko (JAPAN)

Women's singles class 4-5
1 Gold RAST Alice (SWITZERLAND)
2 Silver SACCA Patrizia (ITALY)
3 Bronze BESSHO Kimie (JAPAN)

Women's teams class 2-3
1 Gold FUJIWARA Satoko (JAPAN)
1 Gold FUKUZAWA Tomoko (JAPAN)
2 Silver GOTTSCHALK Sabine (GERMANY)
2 Silver PLONER Christina (ITALY)
3 Bronze CLOT Genevieve (FRANCE)
3 Bronze GAY Valerie (FRANCE)

Women's teams class 4-5
1 Gold BESSHO Kimie (JAPAN)
1 Gold KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver SACCA Patrizia (ITALY)
2 Silver RAST Alice (SWITZERLAND)
3 Bronze GERBER Joy (GREAT BRITAIN)
3 Bronze HARRIS - ROBERTSON Claire (GREAT BRITAIN)