Copa Tango III
From 2005-11-18 to 2005-11-20 in Buenos Aires (Argentina)


Participation

82 players from 12 countries and 2 continents
Edition: 3

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Brazil Brazil 8 7 9
2 Flag of Argentina Argentina 7 6 9
3 Flag of Belgium Belgium 3 1
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
2 Silver RODRIGUEZ Geovanni (COSTA RICA)
3 Bronze FERREYRA Luis (ARGENTINA)

Men's open singles standing
1 Gold HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
2 Silver NAU Andreas (GERMANY)
3 Bronze FROMMELT Peter (LIECHTENSTEIN)

Men's singles class 1
1 Gold MASLUP Carlos (ARGENTINA)
2 Silver VIGNOLES Miguel Angel (ARGENTINA)
3 Bronze HAYLAN Daniel (ARGENTINA)

Men's singles class 2
1 Gold CONCEICAO ESPINDOLA Iranildo (BRAZIL)
2 Silver MEDINA Sergio Lujan (MEXICO)
3 Bronze DUARTE Carlos (ARGENTINA)

Men's singles class 3
1 Gold RODRIGUEZ Geovanni (COSTA RICA)
2 Silver CORONADO GASTELUM Leon Felipe (MEXICO)
3 Bronze BRANDOLI Vitaliano (ARGENTINA)

Men's singles class 4
1 Gold PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)
2 Silver LOPEZ DE OLIVEIRA Ecildo (BRAZIL)
3 Bronze ORELLANA Cristian (CHILE)

Men's singles class 5
1 Gold RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
2 Silver ALVES Roberto Pereira (BRAZIL)
3 Bronze PERDIGUERO Ricardo Alberto (ARGENTINA)

Men's singles class 6
1 Gold DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver ARGUELLO GARCIA Domingo (COSTA RICA)
3 Bronze MEDINA Luiz Henrique (BRAZIL)

Men's singles class 7
1 Gold DETTONI Cristian (CHILE)
2 Silver MONCADA Gerardo (COSTA RICA)
3 Bronze FERRO Pablo (ARGENTINA)

Men's singles class 8
1 Gold VERGEYLEN Nico (BELGIUM)
2 Silver FROMMELT Peter (LIECHTENSTEIN)
3 Bronze MORALES CORTES Ruperto Hernan (CHILE)

Men's singles class 9
1 Gold HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
2 Silver PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)
3 Bronze PELLETIER Martin (CANADA)

Men's singles class 10
1 Gold NAU Andreas (GERMANY)
2 Silver KENT Ian (CANADA)
3 Bronze ALMEIDA Willian Gabriel (BRAZIL)

Men's teams class 1-2
1 Gold CONCEICAO ESPINDOLA Iranildo (BRAZIL)
1 Gold BRAGA SALES Francisco (BRAZIL)
2 Silver HAYLAN Daniel (ARGENTINA)
2 Silver MASLUP Carlos (ARGENTINA)
3 Bronze DUARTE Carlos (ARGENTINA)
3 Bronze MARINO Leonardo (ARGENTINA)

Men's teams class 3
1 Gold BRANDOLI Vitaliano (ARGENTINA)
1 Gold COPOLA Gabriel (ARGENTINA)
2 Silver ACOSTA Gonzalo (ARGENTINA)
2 Silver LOPEZ Ariel Dario (ARGENTINA)
3 Bronze MEDINA Sergio Lujan (MEXICO)
3 Bronze SANCHEZ GARCIA Jesusn Adan (MEXICO)

Men's teams class 4
1 Gold PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)
1 Gold LOPEZ DE OLIVEIRA Ecildo (BRAZIL)
2 Silver DIAZ ANGEL Alfonso Enrique (CHILE)
2 Silver ORELLANA Cristian (CHILE)
3 Bronze CORONADO GASTELUM Leon Felipe (MEXICO)
3 Bronze SALGUEIRO CEPEDA Jesus Jose (MEXICO)

Men's teams class 5
1 Gold FERREYRA Luis (ARGENTINA)
1 Gold RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
2 Silver RODRIGUEZ Geovanni (COSTA RICA)
2 Silver SCOTT (AOUT UNTIL 05/2017) Andre (USA)
3 Bronze ALVES Roberto Pereira (BRAZIL)
3 Bronze BABES Eziquiel (BRAZIL)

Men's teams class 6
1 Gold MEDINA Luiz Henrique (BRAZIL)
1 Gold DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver MATOS Eduardo (BRAZIL)
2 Silver ARGUELLO GARCIA Domingo (COSTA RICA)
3 Bronze GALAZ PAREDES Washington Hipolito (CHILE)
3 Bronze SEPULVEDA PARDO Jaun Carlos (CHILE)

Men's teams class 7-8
1 Gold DETTONI Cristian (CHILE)
1 Gold MORALES CORTES Ruperto Hernan (CHILE)
2 Silver ARENAS LOPEZ Miguel Angel (CHILE)
2 Silver MONCADA Gerardo (COSTA RICA)
3 Bronze CHAMORRO Gustavo (ARGENTINA)
3 Bronze SORIA Julio David (ARGENTINA)

Men's teams class 9-10
1 Gold NAU Andreas (GERMANY)
1 Gold FROMMELT Peter (LIECHTENSTEIN)
2 Silver VERGEYLEN Nico (BELGIUM)
2 Silver HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
3 Bronze ALMEIDA Willian Gabriel (BRAZIL)
3 Bronze PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold MAKISHI Marta (ARGENTINA)
2 Silver PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
3 Bronze AZEVEZO DALCIN Rosangela (BRAZIL)

Women's open singles standing
1 Gold MUYLAERT Myriam (BELGIUM)
2 Silver MUNOZ Giselle (ARGENTINA)
3 Bronze RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)

Women's singles class 2-3
1 Gold DE PAUL Alicia (ARGENTINA)
2 Silver AZEVEZO DALCIN Rosangela (BRAZIL)
3 Bronze SA Elza Aparecida (BRAZIL)

Women's singles class 5
1 Gold PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
2 Silver DE OLIVEIRA Sonia Maria (BRAZIL)
3 Bronze MAKISHI Marta (ARGENTINA)

Women's singles class 7-10
1 Gold MUYLAERT Myriam (BELGIUM)
2 Silver MUNOZ Giselle (ARGENTINA)
3 Bronze RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)

Women's teams class 2-5
1 Gold PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
1 Gold DE OLIVEIRA Sonia Maria (BRAZIL)
2 Silver MAKISHI Marta (ARGENTINA)
2 Silver PUGLIESE Irma beatriz (ARGENTINA)
3 Bronze MAIA LIMP DE AZEVEDO Carla (BRAZIL)
3 Bronze AZEVEZO DALCIN Rosangela (BRAZIL)
3 Bronze SA Elza Aparecida (BRAZIL)