Logo

2nd Open Al Watani Table Tennis Championships
From 2009-04-02 to 2009-04-06 in Amman (Jordan)


Participation

91 players from 14 countries and 3 continents
Edition: 2

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Egypt Egypt 7 4 1
2 Flag of France France 5 2 2
3 Flag of Jordan Jordan 3 2 2
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
2 Silver EID SALEH Mohamed Sameh (EGYPT)
3 Bronze EL BAQQALI TALIBI Bilal (SPAIN)

Men's open singles standing
1 Gold BELLAIS Frederic (FRANCE)
2 Silver HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
3 Bronze VIJVERBERG Ronald (NETHERLANDS)

Men's singles class 1-2
1 Gold LAMIRAULT Fabien (FRANCE)
2 Silver KIM Kyung Mook (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze MENNELLA Damien (FRANCE)

Men's singles class 3
1 Gold ABU JAME Osama (JORDAN)
2 Silver JEYOUNG Young-Ill (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze RAMADAN IBRAHIM Khaled (EGYPT)

Men's singles class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
2 Silver THOMAS Maxime (FRANCE)
3 Bronze CHOI Il Sang (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 5
1 Gold KIM Byoung-young (KOREA REPUBLIC)
2 Silver FETIR Ehab (EGYPT)
3 Bronze EL BAQQALI TALIBI Bilal (SPAIN)

Men's singles class 6
1 Gold HASSAN ALI Faraq Fouad (EGYPT)
2 Silver SIMION Bobi (ROMANIA)
3 Bronze POLITSIS Polychronis (GREECE)

Men's singles class 7
1 Gold MORALES Jordi (SPAIN)
2 Silver HAMZAH Mohd Nazizul (MALAYSIA)
3 Bronze ENGKU NGAH Engku Ali (MALAYSIA)

Men's singles class 8
1 Gold ILYUKHIN Sergey (RUSSIA)
2 Silver ALONSO David (SPAIN)
3 Bronze AL SANABANY Mohammed Dhaif (YEMEN)

Men's singles class 9
1 Gold VIJVERBERG Ronald (NETHERLANDS)
2 Silver HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
3 Bronze NOZDRUNOV Iurii (RUSSIA)

Men's singles class 10
1 Gold ABDELWAHAB Abdelrahman (EGYPT)
2 Silver BUBENKO Andrey (RUSSIA)
3 Bronze ZAID Naseem A. (IRAQ)

Men's teams class 3
1 Gold JEYOUNG Young-Ill (KOREA REPUBLIC)
1 Gold YANG Heung- Sik (KOREA REPUBLIC)
2 Silver ALHARBI Awadh (KUWAIT)
2 Silver SALEH M-S Faheed (KUWAIT)
3 Bronze ABU JAME Osama (JORDAN)
3 Bronze AL SHAMAILEH Mazen Mahd (JORDAN)

Men's teams class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
1 Gold THOMAS Maxime (FRANCE)
2 Silver IFROSA Petru (ROMANIA)
2 Silver MAKSZIN Dacian (ROMANIA)
3 Bronze CHOI Il Sang (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze JEON Tae-byeong (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze SONG Gu-young (KOREA REPUBLIC)

Men's teams class 5
1 Gold EID SALEH Mohamed Sameh (EGYPT)
1 Gold TOGHIAN Raafat (EGYPT)
2 Silver ROSEC Gregory (FRANCE)
2 Silver PECHARD Sebastien (FRANCE)
2 Silver BOURIEAU Yann (FRANCE)
3 Bronze KIM Byoung-young (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze KIM Ki-young (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze LIM Sang-bae (KOREA REPUBLIC)

Men's teams class 6-7
1 Gold HASSAN ALI Faraq Fouad (EGYPT)
1 Gold EID Rezik (EGYPT)
2 Silver ENGKU NGAH Engku Ali (MALAYSIA)
2 Silver HAMZAH Mohd Nazizul (MALAYSIA)
3 Bronze SIMION Bobi (ROMANIA)
3 Bronze POLITSIS Polychronis (GREECE)

Men's teams class 8-9
1 Gold HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)
1 Gold VIJVERBERG Ronald (NETHERLANDS)
2 Silver MORALES Jordi (SPAIN)
2 Silver ALONSO David (SPAIN)
3 Bronze BELLAIS Frederic (FRANCE)
3 Bronze BOUVAIS Thomas (FRANCE)

Men's teams class 10
1 Gold NARS AHMED Abdelhallem (EGYPT)
1 Gold ABDELWAHAB Abdelrahman (EGYPT)
2 Silver ILYUKHIN Sergey (RUSSIA)
2 Silver BUBENKO Andrey (RUSSIA)
3 Bronze QASEM Mohammed Remzy (YEMEN)
3 Bronze AL DARAM Khalid Hussein (YEMEN)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
2 Silver AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
3 Bronze AL HADAWI Samira (JORDAN)

Women's open singles standing
1 Gold MAHMOUD Faiza Abdelhafez (EGYPT)
2 Silver MAHMOUD Eman (EGYPT)
3 Bronze FATTAKHOVA Fatma (RUSSIA)

Women's singles class 4-5
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
2 Silver AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
3 Bronze AL JANNAT Suhair Abdulameer (IRAQ)

Women's singles class 6-8
1 Gold MAHMOUD Eman (EGYPT)
2 Silver MAHMOUD Faiza Abdelhafez (EGYPT)
3 Bronze FATTAKHOVA Fatma (RUSSIA)