11th T.T. International Master Italians Open
From 1998-05-01 to 1998-05-02 in Portogruaro (Italy)


Participation

134 players from 14 countries .
Edition: 11
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 4 3 2
2 Flag of Austria Austria 4 2 4
3 Flag of Czech Republic Czech Republic 4 2 1
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold STEFANU Michal (CZECH REPUBLIC)
2 Silver ROBLES AGUILA Manuel (SPAIN)
3 Bronze DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)

Men's singles class 1
1 Gold ROSSI Mauro (ITALY)
2 Silver KAISER Janos (HUNGARY)
3 Bronze KRETZ Bernhard (GERMANY)

Men's singles class 2
1 Gold RUEP Hans (AUSTRIA)
2 Silver BOURY Vincent (FRANCE)
3 Bronze SCHARF Gerhard (AUSTRIA)
3 Bronze ZVOLANEK Martin (CZECH REPUBLIC)

Men's singles class 3
1 Gold STARL Peter (AUSTRIA)
2 Silver DOLLMANN Manfred (AUSTRIA)
3 Bronze LAMPACHER Julius (ITALY)
3 Bronze HRICKO Peter (SLOVAK REPUBLIC)

Men's singles class 4
1 Gold STEFANU Michal (CZECH REPUBLIC)
2 Silver LIN Wen-hsin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze SUTTER Christian (AUSTRIA)
3 Bronze PINNA Christophe (FRANCE)

Men's singles class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver MARTIN Hugherich (GERMANY)
3 Bronze ROBLES AGUILA Manuel (SPAIN)
3 Bronze PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)

Men's teams class 1-2
1 Gold ZVOLANEK Martin (CZECH REPUBLIC)
1 Gold PRIBYL Tomas (CZECH REPUBLIC)
2 Silver SORABELLA Marc (FRANCE)
2 Silver FOUILLEN Erwan (FRANCE)
2 Silver BOURY Vincent (FRANCE)
3 Bronze SCHARF Gerhard (AUSTRIA)
3 Bronze RUEP Hans (AUSTRIA)
3 Bronze HAJEK Rudolf (AUSTRIA)
3 Bronze VILSMAIER Otto (GERMANY)
3 Bronze KILGER Walter (GERMANY)

Men's teams class 3
1 Gold DOLLMANN Manfred (AUSTRIA)
1 Gold WOLF Peter (AUSTRIA)
2 Silver HRICKO Peter (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver KOSCO Jan (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze BORJA MONTIEL Alfonso (SPAIN)
3 Bronze RODRIGUES-MARTINEZ Miguel (SPAIN)
3 Bronze GALLI Andrea (ITALY)
3 Bronze PANUCCI Bruno (ITALY)
3 Bronze LAMPACHER Julius (ITALY)

Men's teams class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
1 Gold PINNA Christophe (FRANCE)
2 Silver STARL Peter (AUSTRIA)
2 Silver SUTTER Christian (AUSTRIA)
3 Bronze KOBER Dietmar (GERMANY)
3 Bronze NICOLAY Alex (GERMANY)
3 Bronze WU Chi-shih (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LIN Wen-hsin (CHINESE TAIPEI)

Men's teams class 5
1 Gold STEFANU Michal (CZECH REPUBLIC)
1 Gold TAUS Rene (CZECH REPUBLIC)
2 Silver MARTIN Hugherich (GERMANY)
2 Silver KOLB R (GERMANY)
3 Bronze MAECK Antoine (BELGIUM)
3 Bronze PLETINCKX Jean-marc (BELGIUM)
3 Bronze ROBLES AGUILA Manuel (SPAIN)
3 Bronze FAJARDO Juan De Dios (SPAIN)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver PIVARCIOVA Jitka (CZECH REPUBLIC)
3 Bronze SCHWENDTNER Susanne (AUSTRIA)
3 Bronze KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)

Women's singles class 1-2
1 Gold GIBELIN Anne Marie (FRANCE)
2 Silver PODDA Clara (ITALY)

Women's singles class 3
1 Gold POLLET Marie-line (BELGIUM)
2 Silver MARIAGE Stephanie (FRANCE)
3 Bronze KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)

Women's singles class 4
1 Gold PILLAROVA Maria (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver DOLINAR Andreja (SLOVENIA)
3 Bronze HOEGEMANN Gudrum (GERMANY)
3 Bronze BLANC Jacqueline (SWITZERLAND)

Women's singles class 5
1 Gold SCHWENDTNER Susanne (AUSTRIA)
2 Silver PIVARCIOVA Jitka (CZECH REPUBLIC)
3 Bronze WEI Mei-hui (CHINESE TAIPEI)

Women's teams class 3-4
1 Gold PILLAROVA Maria (SLOVAK REPUBLIC)
1 Gold KANOVA Alena (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver POLLET Marie-line (BELGIUM)
2 Silver TOUSSAINT Sabine (BELGIUM)
3 Bronze BRUNELLI Michela (ITALY)
3 Bronze PLONER Christina (ITALY)

Women's teams class 5
1 Gold PALASSE Stephanie (FRANCE)
1 Gold GAY Valerie (FRANCE)
2 Silver WEI Mei-hui (CHINESE TAIPEI)
2 Silver HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze SACCA Patrizia (ITALY)
3 Bronze NARDELLI Marisa (ITALY)
3 Bronze ZORZETTO Valeria (ITALY)