3rd Trofeo Del Mediterraneo 2000
From 2000-12-09 to 2000-12-10 in Agrigento (Italy)


Participation

57 players from 11 countries and 2 continents
Edition: 3
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Germany Germany 7 2 1
2 Flag of Italy Italy 4 4.5 2
3 Flag of Belgium Belgium 2 1.5
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
2 Silver SILVA Luiz Algacir (BRAZIL)
3 Bronze LORENT Robert (BELGIUM)

Men's singles class 1
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
2 Silver NIKELIS Holger (GERMANY)
3 Bronze KAISER Janos (HUNGARY)

Men's singles class 2
1 Gold VILSMAIER Otto (GERMANY)
2 Silver PODDUBNYI Sergej (RUSSIA)
3 Bronze GRUNKEMEYER Thorsten (GERMANY)

Men's singles class 3
1 Gold LORENT Robert (BELGIUM)
2 Silver ASHKENAZI Haim (ISRAEL)
3 Bronze KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)

Men's singles class 4
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
2 Silver FARKASH Aharon (ISRAEL)
3 Bronze SULIMAN Yaagob (ISRAEL)

Men's singles class 5
1 Gold LINDENBERG Stefan (GERMANY)
2 Silver EREMENKO Alaxey (ISRAEL)
3 Bronze SOFIA Carmelo (ITALY)

Men's teams class 1-2
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
1 Gold VILSMAIER Otto (GERMANY)
2 Silver NIKELIS Holger (GERMANY)
2 Silver GRUNKEMEYER Thorsten (GERMANY)
3 Bronze KRISTJANSSON Johann (ICELAND)
3 Bronze PODDUBNYI Sergej (RUSSIA)

Men's teams class 3
1 Gold DELWASSE Yves (BELGIUM)
1 Gold LORENT Robert (BELGIUM)
2 Silver KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
2 Silver LAMPACHER Julius (ITALY)
3 Bronze GALLI Andrea (ITALY)
3 Bronze SANTINELLI Marco (ITALY)

Men's teams class 4
1 Gold ATIA Eliyahu (ISRAEL)
1 Gold FARKASH Aharon (ISRAEL)
2 Silver LOPEZ DE OLIVEIRA Ecildo (BRAZIL)
2 Silver PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)
2 Silver BARROS Jose Flavio (BRAZIL)
3 Bronze ARNASON Vidar (ICELAND)
3 Bronze GHISU Giuseppe (BELGIUM)

Men's teams class 5
1 Gold LINDENBERG Stefan (GERMANY)
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
2 Silver ARAGONA Fabio (ITALY)
2 Silver SOFIA Carmelo (ITALY)
3 Bronze SULIMAN Yaagob (ISRAEL)
3 Bronze EREMENKO Alaxey (ISRAEL)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold PLONER Christina (ITALY)
2 Silver SACCA Patrizia (ITALY)
3 Bronze PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)

Women's singles class 1-3
1 Gold PLONER Christina (ITALY)
2 Silver PODDA Clara (ITALY)
3 Bronze AZEVEZO DALCIN Rosangela (BRAZIL)

Women's singles class 4-5
1 Gold SACCA Patrizia (ITALY)
2 Silver PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
3 Bronze PEREIRA DA SILVA Auzeni (BRAZIL)

Women's teams class 1-5
1 Gold PLONER Christina (ITALY)
1 Gold SACCA Patrizia (ITALY)
2 Silver PODDA Clara (ITALY)
2 Silver CASCIO Roberta (ITALY)
3 Bronze PEREIRA DA SILVA Auzeni (BRAZIL)
3 Bronze PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
3 Bronze ACERBI Renata (BRAZIL)