Azur Open 2001
From 2001-10-12 to 2001-10-15 in Saint Raphael (France)


Participation

146 players from 24 countries and 4 continents
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 5 4 8.5
2 Flag of Germany Germany 4.5 7.5
3 Flag of Great Britain Great Britain 4 2
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold CACI Salvatore (ITALY)
2 Silver KOBER Dietmar (GERMANY)
3 Bronze DURAND Christophe (FRANCE)

Men's singles class 1
1 Gold NIKELIS Holger (GERMANY)
2 Silver KILGER Walter (GERMANY)
3 Bronze ZUMKEHR Rolf (SWITZERLAND)

Men's singles class 2
1 Gold MINAMI Nobuhiro (JAPAN)
2 Silver GRUNKEMEYER Thorsten (GERMANY)
3 Bronze BOURY Vincent (FRANCE)

Men's singles class 3
1 Gold RAWSON James (GREAT BRITAIN)
2 Silver KYLEVIK Oerjan (SWEDEN)
3 Bronze LORENT Robert (BELGIUM)

Men's singles class 4
1 Gold CACI Salvatore (ITALY)
2 Silver KOBER Dietmar (GERMANY)
3 Bronze CHOI Kyoung Sik (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 5
1 Gold URHAUG Tommy (NORWAY)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze BOLLDEN Ernst (SWEDEN)

Men's teams class 1
1 Gold NIKELIS Holger (GERMANY)
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
2 Silver KAISER Janos (HUNGARY)
2 Silver ZUMKEHR Rolf (SWITZERLAND)
3 Bronze GUEZENEC Jerome (FRANCE)
3 Bronze FOUILLEN Erwan (FRANCE)

Men's teams class 2
1 Gold D'IVOLEY-BOGGS Jean-patrick (FRANCE)
1 Gold BOURY Vincent (FRANCE)
2 Silver VILSMAIER Otto (GERMANY)
2 Silver GRUNKEMEYER Thorsten (GERMANY)
3 Bronze RUEP Hans (AUSTRIA)
3 Bronze SORABELLA Marc (FRANCE)

Men's teams class 3
1 Gold TROFAN Stefan (GREAT BRITAIN)
1 Gold RAWSON James (GREAT BRITAIN)
2 Silver SCHEUVENS Berthold (GERMANY)
2 Silver FIGGE Bodo (GERMANY)
3 Bronze KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
3 Bronze SAIGER Christian (AUSTRIA)

Men's teams class 4
1 Gold BURKHARDT Werner (GERMANY)
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
2 Silver BERTI Roberto (ITALY)
2 Silver CACI Salvatore (ITALY)
3 Bronze MARTIN Emeric (FRANCE)
3 Bronze PECHARD Sebastien (FRANCE)

Men's teams class 5
1 Gold RIU Raynald (FRANCE)
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver CETIN Selcuk (GERMANY)
2 Silver GOSEMANN Heiko (GERMANY)
3 Bronze ROBERTSON Scott (GREAT BRITAIN)
3 Bronze URHAUG Tommy (NORWAY)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver DOLINAR Andreja (SLOVENIA)
3 Bronze PALASSE Stephanie (FRANCE)

Women's singles class 1-2
1 Gold MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
2 Silver LAFAYE Isabelle (FRANCE)
3 Bronze CLOT Genevieve (FRANCE)

Women's singles class 3
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver REYNOLDS Kathleen (IRELAND)
3 Bronze FUJIWARA Satoko (JAPAN)

Women's singles class 4
1 Gold SIKORA-WEINMANN Monika (GERMANY)
2 Silver DOLINAR Andreja (SLOVENIA)
3 Bronze GILROY Susan (GREAT BRITAIN)

Women's singles class 5
1 Gold PALASSE Stephanie (FRANCE)
2 Silver NARDELLI Marisa (ITALY)
3 Bronze LE CORNEC Celine (FRANCE)

Women's teams class 1-2
1 Gold RIDING Lynne (GREAT BRITAIN)
1 Gold MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
2 Silver CLOT Genevieve (FRANCE)
2 Silver GIBELIN Anne Marie (FRANCE)
3 Bronze NEIL Dzaier (GREAT BRITAIN)
3 Bronze COLOMBO Patricia (ITALY)

Women's teams class 3
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
1 Gold LAFAYE Isabelle (FRANCE)
2 Silver FUKUZAWA Tomoko (JAPAN)
2 Silver FUJIWARA Satoko (JAPAN)
3 Bronze REYNOLDS Kathleen (IRELAND)
3 Bronze STYNES Esther (IRELAND)

Women's teams class 4
1 Gold TOUSSAINT Sabine (BELGIUM)
1 Gold DOLINAR Andreja (SLOVENIA)
2 Silver HOEGEMANN Gudrum (GERMANY)
2 Silver BLANC Jacqueline (SWITZERLAND)
3 Bronze ZORZETTO Valeria (ITALY)
3 Bronze SACCA Patrizia (ITALY)

Women's teams class 5
1 Gold SIKORA-WEINMANN Monika (GERMANY)
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver PALASSE Stephanie (FRANCE)
2 Silver GAY Valerie (FRANCE)
3 Bronze JOULAUD Celine (FRANCE)
3 Bronze LE CORNEC Celine (FRANCE)