US Open 2005
From 2005-12-13 to 2005-12-18 in Las Vegas (USA)


Participation

130 players from 26 countries and 4 continents
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 4.5 7 4
2 Flag of Sweden Sweden 4 2
3 Flag of Japan Japan 3.5 1 1
View full table

Medals


Men's open singles standing
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze CHOI Kyoung Sik (KOREA REPUBLIC)

Men's open singles standing
1 Gold LEIBOVITZ Tahl (USA)
2 Silver RAKIC Dragan (CROATIA)
3 Bronze NAU Andreas (GERMANY)

Men's singles class 1
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
2 Silver LAUNONEN Matti (FINLAND)
3 Bronze KRETZ Bernhard (GERMANY)

Men's singles class 2
1 Gold HANSEN Lars Juul (DENMARK)
2 Silver MENNELLA Damien (FRANCE)
3 Bronze KIM Kyung Mook (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 3
1 Gold KYLEVIK Oerjan (SWEDEN)
2 Silver JEYOUNG Young-Ill (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze KIM Jeong Seok (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 4
1 Gold CHOI Kyoung Sik (KOREA REPUBLIC)
2 Silver MARTIN Emeric (FRANCE)
3 Bronze THOMAS Maxime (FRANCE)

Men's singles class 5
1 Gold KRIZANEC Zoran (CROATIA)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze JUNG Eun Chang (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 6
1 Gold ITKONEN Simon (SWEDEN)
2 Silver BUZIN Vadim (RUSSIA)
3 Bronze JENSEN Michael (DENMARK)

Men's singles class 7
1 Gold WOLLMERT Jochen (GERMANY)
2 Silver BASS Norman (USA)
3 Bronze KARABARDAK Paul Arif (GREAT BRITAIN)

Men's singles class 8
1 Gold ROZIER Christophe (FRANCE)
2 Silver FROMMELT Peter (LIECHTENSTEIN)
3 Bronze HOU Ting-sung (CHINESE TAIPEI)

Men's singles class 9
1 Gold LEIBOVITZ Tahl (USA)
2 Silver VIJVERBERG Ronald (NETHERLANDS)
3 Bronze HEIJNEN Tonnie (NETHERLANDS)

Men's singles class 10
1 Gold LUKYANOV Pavel (RUSSIA)
2 Silver NAU Andreas (GERMANY)
3 Bronze MOFFATT David (AUSTRALIA)

Men's teams class 1-2
1 Gold RUEP Hans (AUSTRIA)
1 Gold HAJEK Rudolf (AUSTRIA)
2 Silver RIAPOS Jan (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver BABELA Michal (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze BOURY Vincent (FRANCE)
3 Bronze MENNELLA Damien (FRANCE)

Men's teams class 3
1 Gold MOLITIERNO Nicola (ITALY)
1 Gold LAMPACHER Julius (ITALY)
2 Silver KIM Jeong Seok (KOREA REPUBLIC)
2 Silver JEYOUNG Young-Ill (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze SATO Yukihiro (JAPAN)
3 Bronze FUJIWARA Masaharu (JAPAN)

Men's teams class 4
1 Gold CHOI Kyoung Sik (KOREA REPUBLIC)
1 Gold CHOI Il Sang (KOREA REPUBLIC)
2 Silver MARTIN Emeric (FRANCE)
2 Silver THOMAS Maxime (FRANCE)
3 Bronze LOPEZ DE OLIVEIRA Ecildo (BRAZIL)
3 Bronze BABES Eziquiel (BRAZIL)

Men's teams class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
1 Gold OKA Toshihiko (JAPAN)
2 Silver KIM Byoung-young (KOREA REPUBLIC)
2 Silver JUNG Eun Chang (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze KYLEVIK Oerjan (SWEDEN)
3 Bronze HOGSTEDT Patrick (SWEDEN)

Men's teams class 6-7
1 Gold ROSENMEIER Peter (DENMARK)
1 Gold JENSEN Michael (DENMARK)
2 Silver WETHERILL David Paul (GREAT BRITAIN)
2 Silver KARABARDAK Paul Arif (GREAT BRITAIN)
3 Bronze ITKONEN Simon (SWEDEN)
3 Bronze NILSSON Peter (SWEDEN)

Men's teams class 8
1 Gold ROZIER Christophe (FRANCE)
1 Gold ABBADIE Jean-yves (FRANCE)
2 Silver GREGOROVIC Vjekoslav (CROATIA)
2 Silver KOVACIC Ratko (CROATIA)
3 Bronze SKRZYPEK Dave (USA)
3 Bronze BOWLANDER Robert (USA)

Men's teams class 9-10
1 Gold WOLLMERT Jochen (GERMANY)
1 Gold NAU Andreas (GERMANY)
2 Silver HOU Ting-sung (CHINESE TAIPEI)
2 Silver LEE Yao-tang (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LEIBOVITZ Tahl (USA)
3 Bronze SEIDENFELD Mitchell (USA)

Women's open singles standing
1 Gold BESSHO Kimie (JAPAN)
2 Silver HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze CHAN Siu Ling (HONG KONG, CHINA)

Women's open singles standing
1 Gold ABRAHAMSSON Josefin (SWEDEN)
2 Silver RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)
3 Bronze MUYLAERT Myriam (BELGIUM)

Women's singles class 1-2
1 Gold MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
2 Silver PODDA Clara (ITALY)
3 Bronze GOSSIAUX - SIREAU Florence (FRANCE)

Women's singles class 3
1 Gold FUJIWARA Satoko (JAPAN)
2 Silver MARIAGE Stephanie (FRANCE)
3 Bronze CAMPBELL Lara Jane (GREAT BRITAIN)

Women's singles class 4
1 Gold LIAO Min-hsiu (CHINESE TAIPEI)
2 Silver SIRGAND Monique (FRANCE)
3 Bronze SAPP Patricia (USA)

Women's singles class 5
1 Gold HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
2 Silver BESSHO Kimie (JAPAN)
3 Bronze FUNG Yuet Wah (HONG KONG, CHINA)

Women's singles class 7-10
1 Gold ABRAHAMSSON Josefin (SWEDEN)
2 Silver MUYLAERT Myriam (BELGIUM)
3 Bronze RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)

Women's teams class 1-3
1 Gold BERTRAND Fanny (FRANCE)
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver CAMPBELL Lara Jane (GREAT BRITAIN)
2 Silver MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
3 Bronze FILLOU Marie-Christine (FRANCE)
3 Bronze GOSSIAUX - SIREAU Florence (FRANCE)

Women's teams class 4-5
1 Gold BESSHO Kimie (JAPAN)
1 Gold FUJIWARA Satoko (JAPAN)
2 Silver FUNG Yuet Wah (HONG KONG, CHINA)
2 Silver CHAN Siu Ling (HONG KONG, CHINA)
3 Bronze HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LIAO Min-hsiu (CHINESE TAIPEI)