Logo

Romanian Open 2007
From 2007-05-15 to 2007-05-20 in Cluj-Napoca (Romania)


Participation

103 players from 17 countries and 2 continents
Edition: 1

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 7.83 8 6.5
2 Flag of Italy Italy 5.5 4 1
3 Flag of Germany Germany 3.5 1.5 1.5
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver ROSEC Gregory (FRANCE)
3 Bronze KOBER Dietmar (GERMANY)

Men's open singles standing
1 Gold BARONCELLI Manfredi Paolo (ITALY)
2 Silver ALTARATZ David (ISRAEL)
3 Bronze SHUR Samuel (ISRAEL)

Men's singles class 1
1 Gold NIKELIS Holger (GERMANY)
2 Silver KILGER Walter (GERMANY)
3 Bronze DUCAY Jean-francois (FRANCE)

Men's singles class 2-3
1 Gold GEVA Liran (ISRAEL)
2 Silver KOSCO Jan (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze KNAF Welder (BRAZIL)

Men's singles class 4
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
2 Silver MIHALIK Peter (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze MESZAROS Andrej (SLOVAK REPUBLIC)

Men's singles class 5
1 Gold ROSEC Gregory (FRANCE)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze KRIZANEC Zoran (CROATIA)

Men's singles class 6
1 Gold GREGOROVIC Vjekoslav (CROATIA)
2 Silver ABBADIE Jean-yves (FRANCE)
3 Bronze POLITSIS Polychronis (GREECE)

Men's singles class 7
1 Gold MESSI Stephane (FRANCE)
2 Silver SCAZZIERI Davide (ITALY)
3 Bronze LAMBERT Zbynek (CZECH REPUBLIC)

Men's singles class 8
1 Gold GLIKMAN Zeev (ISRAEL)
2 Silver ROZIER Christophe (FRANCE)
3 Bronze SCHALLER Michel (FRANCE)

Men's singles class 9
1 Gold ZBORAI Gyula Istvan (HUNGARY)
2 Silver CHESNEL Christian (FRANCE)
3 Bronze BLIACHOV Alexander (ISRAEL)

Men's singles class 10
1 Gold NAU Andreas (GERMANY)
2 Silver ALTARATZ David (ISRAEL)
3 Bronze VRBKA Tomas (CZECH REPUBLIC)

Men's teams class 3
1 Gold KOSCO Jan (SLOVAK REPUBLIC)
1 Gold CABAK Bohus (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver GEVA Liran (ISRAEL)
2 Silver BEN ASOR Shmuel (ISRAEL)
3 Bronze KRISTJANSSON Johann (ICELAND)
3 Bronze PAONE Daniel (ITALY)

Men's teams class 4
1 Gold KOBER Dietmar (GERMANY)
1 Gold BARABAS Balazs (HUNGARY)
2 Silver MIHALIK Peter (SLOVAK REPUBLIC)
2 Silver MESZAROS Andrej (SLOVAK REPUBLIC)
3 Bronze SIADA Shai (ISRAEL)
3 Bronze SULIMAN Yaagob (ISRAEL)

Men's teams class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
1 Gold ROSEC Gregory (FRANCE)
2 Silver KRIZANEC Zoran (CROATIA)
2 Silver VUGRINEC Ivica (CROATIA)
3 Bronze DJURASINOVIC Ilija (SERBIA)
3 Bronze MAKSZIN Dacian (ROMANIA)
3 Bronze IFROSA Petru (ROMANIA)

Men's teams class 6-7
1 Gold MEDINA Luiz Henrique (BRAZIL)
1 Gold ABBADIE Jean-yves (FRANCE)
1 Gold BJORNSSON Tomas (ICELAND)
2 Silver DAL-PAN Emmanuel (FRANCE)
2 Silver GORIN Emanuel (FRANCE)
3 Bronze POLITSIS Polychronis (GREECE)
3 Bronze MEWES Klaus (GERMANY)

Men's teams class 8
1 Gold MESSI Stephane (FRANCE)
1 Gold ROZIER Christophe (FRANCE)
2 Silver SHUR Samuel (ISRAEL)
2 Silver GLIKMAN Zeev (ISRAEL)
3 Bronze SCAZZIERI Davide (ITALY)
3 Bronze SCHALLER Michel (FRANCE)

Men's teams class 9
1 Gold BARONCELLI Manfredi Paolo (ITALY)
1 Gold CHESNEL Christian (FRANCE)
2 Silver RAKIC Dragan (CROATIA)
2 Silver GUBICA Emil (CROATIA)
3 Bronze ZBORAI Gyula Istvan (HUNGARY)
3 Bronze GREGOR Zoltan (HUNGARY)

Men's teams class 10
1 Gold ALTARATZ David (ISRAEL)
1 Gold BLIACHOV Alexander (ISRAEL)
2 Silver NAU Andreas (GERMANY)
2 Silver ZIGMAN Srecko (CROATIA)
3 Bronze LAMBERT Zbynek (CZECH REPUBLIC)
3 Bronze VRBKA Tomas (CZECH REPUBLIC)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver SACCA Patrizia (ITALY)
3 Bronze FILLOU Marie-Christine (FRANCE)

Women's open singles standing
1 Gold MAIRIE Claire (FRANCE)
2 Silver KARMAEVA Inna (RUSSIA)
3 Bronze CHEBANIKA Raisa (RUSSIA)

Women's singles class 2-3
1 Gold CUDIA Federica (ITALY)
2 Silver GOSSIAUX - SIREAU Florence (FRANCE)
3 Bronze BERTRAND Fanny (FRANCE)

Women's singles class 4-5
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver SACCA Patrizia (ITALY)
3 Bronze SIRGAND Monique (FRANCE)

Women's singles class 6-8
1 Gold MAIRIE Claire (FRANCE)
2 Silver ARLOY Zsofia (HUNGARY)
3 Bronze CHEBANIKA Raisa (RUSSIA)

Women's singles class 9-10
1 Gold KARMAEVA Inna (RUSSIA)
2 Silver SAGY-SIERRA Anat (ISRAEL)
3 Bronze STANESCU Marioara (ROMANIA)

Women's teams class 2-5
1 Gold SACCA Patrizia (ITALY)
1 Gold NARDELLI Marisa (ITALY)
2 Silver PLONER Christina (ITALY)
2 Silver CUDIA Federica (ITALY)
3 Bronze FILLOU Marie-Christine (FRANCE)
3 Bronze BERTRAND Fanny (FRANCE)

Women's teams class 6-10
1 Gold KARMAEVA Inna (RUSSIA)
1 Gold CHEBANIKA Raisa (RUSSIA)
2 Silver MAIRIE Claire (FRANCE)
2 Silver BARNEOUD Anne (FRANCE)
3 Bronze ARLOY Zsofia (HUNGARY)
3 Bronze SAGY-SIERRA Anat (ISRAEL)