Logo

Para PanAmerican Games 2007
From 2007-08-07 to 2007-08-17 in Rio de Janeiro (Brazil)


Participation

115 players from 15 countries .
Edition: 3

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Brazil Brazil 11 7 8
2 Flag of USA USA 5 4 2
3 Flag of Cuba Cuba 5 2
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold QUIJADA OROZCO Roberto Antonio J. (VENEZUELA)
2 Silver RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
3 Bronze RODRIGUEZ Geovanni (COSTA RICA)

Men's open singles standing
1 Gold LEIBOVITZ Tahl (USA)
2 Silver PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)
3 Bronze LAZARIM CALDEIRA Alexandre (BRAZIL)

Men's singles class 1
1 Gold TRUJILLO YERO Isbel (CUBA)
2 Silver FERNANDEZ IZQUIERDO Yunier (CUBA)
3 Bronze MASLUP Carlos (ARGENTINA)

Men's singles class 2
1 Gold CONCEICAO ESPINDOLA Iranildo (BRAZIL)
2 Silver KOVALSKI Hemerson (BRAZIL)
3 Bronze MARINO Leonardo (ARGENTINA)

Men's singles class 3
1 Gold SILVA Luiz Algacir (BRAZIL)
2 Silver KNAF Welder (BRAZIL)
3 Bronze SANCHEZ GARCIA Jesusn Adan (MEXICO)

Men's singles class 4-5
1 Gold SEGATTO Claudiomiro (BRAZIL)
2 Silver RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
3 Bronze MACIEIRA ANK Alexandre (BRAZIL)

Men's singles class 6
1 Gold DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver ARGUELLO GARCIA Domingo (COSTA RICA)
3 Bronze MEDINA Luiz Henrique (BRAZIL)

Men's singles class 7
1 Gold SEIDENFELD Mitchell (USA)
2 Silver LIMA Christovan (BRAZIL)
3 Bronze BASS Norman (USA)

Men's singles class 8
1 Gold LEIBOVITZ Tahl (USA)
2 Silver KENT Ian (CANADA)
3 Bronze LO Wayne (USA)

Men's singles class 9-10
1 Gold MANSO SALAZAR Erich (CUBA)
2 Silver ALMEIDA Willian Gabriel (BRAZIL)
3 Bronze PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)

Men's teams class 1-2
1 Gold CONCEICAO ESPINDOLA Iranildo (BRAZIL)
1 Gold KOVALSKI Hemerson (BRAZIL)
1 Gold BRAGA SALES Francisco (BRAZIL)
2 Silver FERNANDEZ IZQUIERDO Yunier (CUBA)
2 Silver TRUJILLO YERO Isbel (CUBA)
3 Bronze TIRADO GUARAPANO Jesus Daniel (VENEZUELA)
3 Bronze ROJAS SALAZAR Luis Jiovanny (VENEZUELA)

Men's teams class 3
1 Gold KNAF Welder (BRAZIL)
1 Gold SILVA Luiz Algacir (BRAZIL)
1 Gold MOREIRA DA SILVA Jorceley (BRAZIL)
2 Silver SANCHEZ GARCIA Jesusn Adan (MEXICO)
2 Silver SANCHEZ VASQUEZ Eduardo (MEXICO)
2 Silver VEGA COTA Erasmo (MEXICO)
3 Bronze QUIJADA OROZCO Roberto Antonio J. (VENEZUELA)
3 Bronze GOMEZ SANCHEZ Edson Joel (VENEZUELA)

Men's teams class 4
1 Gold PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)
1 Gold LOPEZ DE OLIVEIRA Ecildo (BRAZIL)
1 Gold MACIEIRA ANK Alexandre (BRAZIL)
2 Silver SALGUEIRO CEPEDA Jesus Jose (MEXICO)
2 Silver CORONADO GASTELUM Leon Felipe (MEXICO)
3 Bronze CRISTANCHO PATARROYO Rafael Antonio (COLOMBIA)
3 Bronze GUZMAN JIMENEZ Esteban (COLOMBIA)

Men's teams class 5
1 Gold SEGATTO Claudiomiro (BRAZIL)
1 Gold ALVES Roberto Pereira (BRAZIL)
2 Silver SCOTT (AOUT UNTIL 05/2017) Andre (USA)
2 Silver CAPLIN Stuart (USA)
3 Bronze RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
3 Bronze FERREYRA Luis (ARGENTINA)
3 Bronze PERDIGUERO Ricardo Alberto (ARGENTINA)

Men's teams class 6-7
1 Gold SEIDENFELD Mitchell (USA)
1 Gold BASS Norman (USA)
1 Gold LEVY Edward (USA)
2 Silver DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver LIMA Christovan (BRAZIL)
2 Silver MEDINA Luiz Henrique (BRAZIL)
3 Bronze MONCADA Gerardo (COSTA RICA)
3 Bronze ARGUELLO GARCIA Domingo (COSTA RICA)

Men's teams class 8
1 Gold LEIBOVITZ Tahl (USA)
1 Gold LO Wayne (USA)
2 Silver KENT Ian (CANADA)
2 Silver MOJTAHED Masoud (CANADA)
3 Bronze FERNANTO NASCIMENTO JUNIOR Joao (BRAZIL)
3 Bronze DE MELO Francisco Wellington (BRAZIL)

Men's teams class 9-10
1 Gold PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)
1 Gold LAZARIM CALDEIRA Alexandre (BRAZIL)
1 Gold MELO Antonio Carlos (BRAZIL)
1 Gold ALMEIDA Willian Gabriel (BRAZIL)
2 Silver VIVANCO GARCIA Jose Luis (MEXICO)
2 Silver DOMINGUEZ CARLON Rene Guillermo (MEXICO)
3 Bronze PELLETIER Martin (CANADA)
3 Bronze POUDRIER Real (CANADA)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold SILVA ZAMORA Yanelis Marcelina (CUBA)
2 Silver DE OLIVEIRA Sonia Maria (BRAZIL)
3 Bronze MAKISHI Marta (ARGENTINA)

Women's open singles standing
1 Gold RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)
2 Silver MUNOZ Giselle (ARGENTINA)
3 Bronze CHAN Stephanie (CANADA)

Women's singles class 1-3
1 Gold SILVA ZAMORA Yanelis Marcelina (CUBA)
2 Silver FONTAINE Pamela (USA)
3 Bronze SIGALA LOPEZ Edith (MEXICO)

Women's singles class 4-5
1 Gold PAREDES Albor Maria (MEXICO)
2 Silver NIR-KISTLER Noga (USA)
3 Bronze PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)

Women's singles class 6-8
1 Gold RODRIGUEZ Jane Carla (BRAZIL)
2 Silver CHAN Stephanie (CANADA)
3 Bronze MUNOZ Giselle (ARGENTINA)

Women's teams class 1-3
1 Gold HERNANDES NAVARRO Pastora (CUBA)
1 Gold SILVA ZAMORA Yanelis Marcelina (CUBA)
2 Silver SIGALA LOPEZ Edith (MEXICO)
2 Silver PADILLA RODRIGUEZ Alma Rosa (MEXICO)
3 Bronze AZEVEZO DALCIN Rosangela (BRAZIL)
3 Bronze MAIA LIMP DE AZEVEDO Carla (BRAZIL)

Women's teams class 4-5
1 Gold PAREDES Albor Maria (MEXICO)
1 Gold ARENALES Maria Teresa (MEXICO)
2 Silver FONTAINE Pamela (USA)
2 Silver NIR-KISTLER Noga (USA)
3 Bronze PEREIRA PASSOS Maria Luiza (BRAZIL)
3 Bronze DE OLIVEIRA Sonia Maria (BRAZIL)
3 Bronze DE OLIVEIRA Joyce (BRAZIL)