Logo

Liguria Cup 2007
From 2007-08-29 to 2007-09-02 in Genoa (Italy)


Participation

151 players from 19 countries and 2 continents

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 9 14 10
2 Flag of Italy Italy 9 5 5
3 Flag of Germany Germany 6 2 3
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold THOMAS Maxime (FRANCE)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
3 Bronze MARTIN Emeric (FRANCE)

Men's open singles standing
1 Gold BARONCELLI Manfredi Paolo (ITALY)
2 Silver FURLAN Andrea (ITALY)
3 Bronze BERECZKI Dezso (HUNGARY)

Men's singles class 1
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
2 Silver DUCAY Jean-francois (FRANCE)
3 Bronze NIKELIS Holger (GERMANY)

Men's singles class 2
1 Gold BOURY Vincent (FRANCE)
2 Silver MENNELLA Damien (FRANCE)
3 Bronze GAUDRY Teddy (FRANCE)

Men's singles class 3
1 Gold MERRIEN Florian (FRANCE)
2 Silver PINAS Tomas (SPAIN)
3 Bronze KESLER Zlatko (SERBIA)

Men's singles class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
2 Silver BENEDETTI Bruno (FRANCE)
3 Bronze CACI Salvatore (ITALY)

Men's singles class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver ROSEC Gregory (FRANCE)
3 Bronze SAVANT-AIRA Nicolas (FRANCE)

Men's singles class 6
1 Gold GREGOROVIC Vjekoslav (CROATIA)
2 Silver ESAULOV Alexander (RUSSIA)
3 Bronze ABBADIE Jean-yves (FRANCE)

Men's singles class 7
1 Gold SCAZZIERI Davide ****** (ITALY)
2 Silver DOURBECKER Kevin (FRANCE)
3 Bronze FURLAN Andrea (ITALY)

Men's singles class 8
1 Gold ROZIER Christophe (FRANCE)
2 Silver SERIGNAT Francois (FRANCE)
3 Bronze CSONKA Andras (HUNGARY)

Men's singles class 9
1 Gold BARONCELLI Manfredi Paolo (ITALY)
2 Silver RAKIC Dragan (CROATIA)
3 Bronze NOZDRUNOV Iurii (RUSSIA)

Men's singles class 10
1 Gold PAGNOTTA Julian (GERMANY)
2 Silver BERECZKI Dezso (HUNGARY)
3 Bronze BERECZKI Zsolt (HUNGARY)

Men's teams class 1
1 Gold NIKELIS Holger (GERMANY)
1 Gold KILGER Walter (GERMANY)
2 Silver ROSSI Mauro (ITALY)
2 Silver PIZZURRO Marco (ITALY)
3 Bronze DUCAY Jean-francois (FRANCE)
3 Bronze HERNANDEZ Cyril (FRANCE)

Men's teams class 2
1 Gold VILSMAIER Otto (GERMANY)
1 Gold GRUNKEMEYER Thorsten (GERMANY)
2 Silver RUEP Hans (AUSTRIA)
2 Silver ENTHOLZER Joseff (AUSTRIA)
3 Bronze MOUTIEZ Georges Emmanuel (FRANCE)
3 Bronze GAUDRY Teddy (FRANCE)

Men's teams class 3
1 Gold KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
1 Gold FINK Harald (AUSTRIA)
2 Silver GUILHEM Yann (FRANCE)
2 Silver MENNELLA Damien (FRANCE)
3 Bronze SAIGER Christian (AUSTRIA)
3 Bronze BARABAS Balazs (HUNGARY)

Men's teams class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
1 Gold BENEDETTI Bruno (FRANCE)
2 Silver THOMAS Maxime (FRANCE)
2 Silver PECHARD Sebastien (FRANCE)
3 Bronze KOBER Dietmar (GERMANY)
3 Bronze BURKHARDT Werner (GERMANY)

Men's teams class 5
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
1 Gold MERRIEN Florian (FRANCE)
2 Silver ROSEC Gregory (FRANCE)
2 Silver SAVANT-AIRA Nicolas (FRANCE)
3 Bronze PINAS Tomas (SPAIN)
3 Bronze EL BAQQALI TALIBI Bilal (SPAIN)

Men's teams class 6-7
1 Gold FURLAN Andrea (ITALY)
1 Gold SCAZZIERI Davide ****** (ITALY)
2 Silver ADAMS Rainer (GERMANY)
2 Silver ROEDER Uwe (GERMANY)
3 Bronze DAL-PAN Emmanuel (FRANCE)
3 Bronze DOURBECKER Kevin (FRANCE)

Men's teams class 8
1 Gold ROZIER Christophe (FRANCE)
1 Gold SERIGNAT Francois (FRANCE)
2 Silver SCHALLER Michel (FRANCE)
2 Silver ABBADIE Jean-yves (FRANCE)
3 Bronze CSONKA Andras (HUNGARY)
3 Bronze VARGA Peter (HUNGARY)

Men's teams class 9-10
1 Gold BRINKMANN Jan (GERMANY)
1 Gold PAGNOTTA Julian (GERMANY)
2 Silver BARONCELLI Manfredi Paolo (ITALY)
2 Silver MANIS Andrea (ITALY)
2 Silver PUGLISI Paolo Pietro (ITALY)
3 Bronze BERECZKI Dezso (HUNGARY)
3 Bronze BERECZKI Zsolt (HUNGARY)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold PERIC-RANKOVIC Borislava (SERBIA)
2 Silver SIKORA-WEINMANN Monika (GERMANY)
3 Bronze BRUNELLI Michela (ITALY)

Women's open singles standing
1 Gold BELVILACQUA Paola (ITALY)
2 Silver SHISHKINA (OVSYANNIKOVA) Ulija (RUSSIA)
3 Bronze KARMAEVA Inna (RUSSIA)

Women's singles class 1-2
1 Gold PEZZUTTO Pamela (ITALY)
2 Silver LAFAYE Isabelle (FRANCE)
3 Bronze PODDA Clara (ITALY)

Women's singles class 3
1 Gold BRUNELLI Michela (ITALY)
2 Silver MARIAGE Stephanie (FRANCE)
3 Bronze PAARDEKAM Jolanda (NETHERLANDS)

Women's singles class 4-5
1 Gold WENINGER Christiane (GERMANY)
2 Silver PERIC-RANKOVIC Borislava (SERBIA)
3 Bronze NARDELLI Marisa (ITALY)

Women's singles class 7
1 Gold SHISHKINA (OVSYANNIKOVA) Ulija (RUSSIA)
2 Silver MARTYASHEVA Natalya (RUSSIA)
3 Bronze SCHRIJVER Wendy (NETHERLANDS)

Women's singles class 8-10
1 Gold BELVILACQUA Paola (ITALY)
2 Silver KARMAEVA Inna (RUSSIA)
3 Bronze MAIRIE Claire (FRANCE)

Women's teams class 1-3
1 Gold BRUNELLI Michela (ITALY)
1 Gold PODDA Clara (ITALY)
2 Silver MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver BERTRAND Fanny (FRANCE)
3 Bronze PAARDEKAM Jolanda (NETHERLANDS)
3 Bronze LAFAYE Isabelle (FRANCE)

Women's teams class 4-5
1 Gold MATIC Nada (SERBIA)
1 Gold PERIC-RANKOVIC Borislava (SERBIA)
2 Silver ZORZETTO Valeria (ITALY)
2 Silver NARDELLI Marisa (ITALY)
3 Bronze FILLOU Marie-Christine (FRANCE)
3 Bronze WENINGER Christiane (GERMANY)

Women's teams class 7-10
1 Gold SHISHKINA (OVSYANNIKOVA) Ulija (RUSSIA)
1 Gold MARTYASHEVA Natalya (RUSSIA)
2 Silver DE JONCKHEERE Sylvie (BELGIUM)
2 Silver BELVILACQUA Paola (ITALY)
3 Bronze KARMAEVA Inna (RUSSIA)
3 Bronze ROERE Angela (FRANCE)