Logo

Open Al-Watani Club Table Tennis Championships
From 2008-03-29 to 2008-04-02 in Amman (Jordan)


Participation

56 players from 12 countries and 3 continents
Edition: 1

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Jordan Jordan 5 4.5 6.5
2 Flag of Czech Republic Czech Republic 4 1
3 Flag of Russia Russia 2.5 2 2.5
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold URHAUG Tommy (NORWAY)
2 Silver PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)
3 Bronze ABU JAME Osama (JORDAN)

Men's open singles standing
1 Gold CIESLAR Jaroslav (CZECH REPUBLIC)
2 Silver LAMBERT Zbynek (CZECH REPUBLIC)
3 Bronze BUZIN Vadim (RUSSIA)

Men's singles class 1-2
1 Gold DARDAS Ibrahim (JORDAN)
2 Silver LATIF Hamed (KUWAIT)
3 Bronze ALI AHMED Ali Mabrouk (LIBYAN ARAB REPUBLIC)

Men's singles class 3
1 Gold ABU JAME Osama (JORDAN)
2 Silver ABDEEN Kamal (PALESTINE)
3 Bronze AL SHAMAILEH Mazen Mahd (JORDAN)

Men's singles class 4-5
1 Gold URHAUG Tommy (NORWAY)
2 Silver PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)
3 Bronze ABUDALBOUH Nidal Faraj (JORDAN)

Men's singles class 6
1 Gold BUZIN Vadim (RUSSIA)
2 Silver RIAZANTCEV Evgenii (RUSSIA)
3 Bronze TSOI Sergej (RUSSIA)

Men's singles class 7
1 Gold LAMBERT Zbynek (CZECH REPUBLIC)
2 Silver ADAMS Rainer (GERMANY)
3 Bronze ALSHAMMARI Jazaa (SAUDI ARABIA)

Men's singles class 8
1 Gold KUROCHKIN Sergej (RUSSIA)
2 Silver SIRAJ Nasser Alhassany (SAUDI ARABIA)
3 Bronze AL SANABANY Mohammed Dhaif (YEMEN)

Men's singles class 9-10
1 Gold CIESLAR Jaroslav (CZECH REPUBLIC)
2 Silver BALAH Saber (JORDAN)
3 Bronze HABSHAN Thamer (SAUDI ARABIA)

Men's teams class 1-3
1 Gold AL SHAMAILEH Mazen Mahd (JORDAN)
1 Gold ABU JAME Osama (JORDAN)
1 Gold AL YAMANI Islam (JORDAN)
2 Silver DALKY Yousif (JORDAN)
2 Silver ABDEEN Kamal (PALESTINE)
3 Bronze DARDAS Ibrahim (JORDAN)
3 Bronze ALHARBI Awadh (KUWAIT)

Men's teams class 6-7
1 Gold BUZIN Vadim (RUSSIA)
1 Gold ALFARARJA Khaled (PALESTINE)
2 Silver RIAZANTCEV Evgenii (RUSSIA)
2 Silver TSOI Sergej (RUSSIA)
3 Bronze TAYEM Mohammad (JORDAN)
3 Bronze AL NAJADAT Mohammad Abed (JORDAN)

Men's teams class 8-10
1 Gold CIESLAR Jaroslav (CZECH REPUBLIC)
1 Gold LAMBERT Zbynek (CZECH REPUBLIC)
2 Silver KHALIL Imad Ibrahim (JORDAN)
2 Silver ALQRANI Sami (JORDAN)
2 Silver BALAH Saber (JORDAN)
3 Bronze ADAMS Rainer (GERMANY)
3 Bronze KUROCHKIN Sergej (RUSSIA)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
2 Silver AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
3 Bronze AL BARGOUTHI Maha (JORDAN)

Women's open singles standing
1 Gold MARAY Fatima (MOROCCO)
2 Silver ARNOUG Samira (MOROCCO)
3 Bronze AMEEN KHALED Neiroz (YEMEN)

Women's singles class 1-5
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
2 Silver AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
3 Bronze AL HADAWI Samira (JORDAN)

Women's singles class 6-10
1 Gold ARNOUG Samira (MOROCCO)
2 Silver MARAY Fatima (MOROCCO)
3 Bronze AMEEN KHALED Neiroz (YEMEN)