FESPIC Games 1999
From 1999-01-07 to 1999-01-15 in Bangkok (Thailand)


Participation

146 players from 20 countries .
Edition: 7
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of China China 11 5 8
2 Flag of Chinese Taipei Chinese Taipei 8 8 8
3 Flag of Korea Republic Korea Republic 4 3 5
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold LIN Yen-Hung (CHINESE TAIPEI)
2 Silver CHANG Chih-jung (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze CHOU Chang-shen (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze KIM Sam Young (KOREA REPUBLIC)

Men's open singles standing
1 Gold LU Xiao Lei (CHINA)
2 Silver HSU Chih-shan (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze HU Ming-Fu (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LI Yang (CHINA)

Men's singles class 1
1 Gold NEEDHAM Jeffrey (AUSTRALIA)
2 Silver CHO Jae-kwan (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze BAE Kyung-ho (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 2
1 Gold KIM Kong-Yong (KOREA REPUBLIC)
2 Silver MINAMI Nobuhiro (JAPAN)
3 Bronze PARK Chung Kun (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 3
1 Gold KIM Young-soo (KOREA REPUBLIC)
2 Silver KIM Ki Hoon (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze SATO Yukihiro (JAPAN)
3 Bronze LIM Sun Chung (KOREA REPUBLIC)

Men's singles class 4
1 Gold CHANG Chih-jung (CHINESE TAIPEI)
2 Silver NAKADE Masao (JAPAN)
3 Bronze LIN Wen-hsin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze YANG Tzu-lung (CHINESE TAIPEI)

Men's singles class 5
1 Gold LIN Yen-Hung (CHINESE TAIPEI)
2 Silver OKA Toshihiko (JAPAN)
3 Bronze KWONG Kam Shing (HONG KONG)
3 Bronze LI Yuesheng (CHINA)

Men's singles class 6-7
1 Gold ZHEN Jiliang (CHINA)
2 Silver HO Cheung Yuen (HONG KONG)
3 Bronze SUWANNASAK Adisorn (THAILAND)

Men's singles class 8
1 Gold LEE Cheonsik (KOREA REPUBLIC)
2 Silver HU Ming-Fu (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LIU Weigno (CHINA)
3 Bronze XU Zhiwei (CHINA)

Men's singles class 9
1 Gold YAN Jian (CHINA)
2 Silver HSU Chih-shan (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze MAI Ngoc Trung (VIETNAM)
3 Bronze PAN Xiao Tun (CHINA)

Men's singles class 10
1 Gold LU Xiao Lei (CHINA)
2 Silver WANG Zi Wei (CHINA)
3 Bronze CHEN Shin-lung (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LUKYANOV Pavel (KAZAKHSTAN)

Men's teams class 3
1 Gold KIM Young-soo (KOREA REPUBLIC)
1 Gold KIM Ki Hoon (KOREA REPUBLIC)
1 Gold JI Whan Jin (KOREA REPUBLIC)
1 Gold LIM Sun Chung (KOREA REPUBLIC)
2 Silver LEUNG Kam Fai (HONG KONG)
2 Silver SEE Yau Choi (HONG KONG)
3 Bronze SATO Yukihiro (JAPAN)
3 Bronze MINAMI Nobuhiro (JAPAN)

Men's teams class 4
1 Gold YANG Tzu-lung (CHINESE TAIPEI)
1 Gold LIN Wen-hsin (CHINESE TAIPEI)
1 Gold CHANG Chih-jung (CHINESE TAIPEI)
2 Silver SONG Gu-young (KOREA REPUBLIC)
2 Silver KIM Sam Young (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze LAOWONG Anurak (THAILAND)
3 Bronze KONJEN Saichon (THAILAND)

Men's teams class 5
1 Gold LIN Yen-Hung (CHINESE TAIPEI)
1 Gold CHOU Chang-shen (CHINESE TAIPEI)
2 Silver OKA Toshihiko (JAPAN)
2 Silver NAKADE Masao (JAPAN)
3 Bronze VU Dang Chi (VIETNAM)
3 Bronze NGUYEN Van Chien (VIETNAM)
3 Bronze TAM Ping Kuen (HONG KONG)
3 Bronze KWONG Kam Shing (HONG KONG)

Men's teams class 8
1 Gold LIU Weigno (CHINA)
1 Gold XU Zhiwei (CHINA)
1 Gold YANG Hui (CHINA)
2 Silver HU Ming-Fu (CHINESE TAIPEI)
2 Silver TSAI Ming-yang (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze KIM Woo Keun (KOREA REPUBLIC)
3 Bronze LEE Cheonsik (KOREA REPUBLIC)

Men's teams class 9
1 Gold HOU Ting-sung (CHINESE TAIPEI)
1 Gold HSU Chih-shan (CHINESE TAIPEI)
2 Silver YAN Jian (CHINA)
2 Silver LI Yang (CHINA)
3 Bronze KOBAYASHI Mikihisa (JAPAN)
3 Bronze WATANABE Shinichiro (JAPAN)
3 Bronze MAI Ngoc Trung (VIETNAM)
3 Bronze HUANG Thuc Bao (VIETNAM)

Men's teams class 10
1 Gold LU Xiao Lei (CHINA)
1 Gold ZHEN Jiliang (CHINA)
1 Gold WANG Zi Wei (CHINA)
2 Silver CHEN Shin-lung (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze LUKYANOV Pavel (KAZAKHSTAN)
3 Bronze SHTYRENKO Lexander (KAZAKHSTAN)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold REN Gui Xiang (CHINA)
2 Silver WONG Pui Yi (HONG KONG)
3 Bronze HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze CHEN Su-fen (CHINESE TAIPEI)

Women's open singles standing
1 Gold LIU Mei Li (CHINA)
2 Silver ZHANG Xiao Ling (CHINA)
3 Bronze LUO Fu Qun (CHINA)

Women's singles class 3-4
1 Gold SHIH Chu-hua (CHINESE TAIPEI)
2 Silver LIAO Min-hsiu (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze CHAPMAN Joanna (AUSTRALIA)

Women's singles class 5
1 Gold WEI Mei-hui (CHINESE TAIPEI)
2 Silver REN Gui Xiang (CHINA)
3 Bronze WONG Pui Yi (HONG KONG)
3 Bronze HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)

Women's singles class 8
1 Gold ZHANG Xiao Ling (CHINA)
2 Silver FUJIOKA Akemi (JAPAN)
3 Bronze CHEN Wei Hong (CHINA)

Women's singles class 9-10
1 Gold LIU Mei Li (CHINA)
2 Silver LUO Fu Qun (CHINA)

Women's teams class 3-5
1 Gold CHAN Siu Ling (HONG KONG)
1 Gold WONG Pui Yi (HONG KONG)
2 Silver WEI Mei-hui (CHINESE TAIPEI)
2 Silver HSIAO Shu-chin (CHINESE TAIPEI)
3 Bronze POSRI Siriporn (THAILAND)
3 Bronze PHOUNGJUI Jindaphun (THAILAND)

Women's teams class 6-10
1 Gold LUO Fu Qun (CHINA)
1 Gold CHEN Wei Hong (CHINA)
1 Gold ZHANG Xiao Ling (CHINA)
1 Gold LIU Mei Li (CHINA)
2 Silver FUJIOKA Akemi (JAPAN)
2 Silver MITSUE Hiromi (JAPAN)