Logo

5th Al Watani Championships
From 2012-04-09 to 2012-04-14 in Amman (Jordan)


Participation

67 players from 12 countries and 3 continents
Edition: 5

Detailed results

Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Turkey Turkey 8 4 2
2 Flag of Jordan Jordan 4 4.5 3.67
3 Flag of Russia Russia 2.33 0.5
View full table

Medals


Men's singles class 1-3
1 Gold ABU JAME Osama (JORDAN)
2 Silver EL RAHBANY Elie (LEBANON)
3 Bronze AL SAEDI Ali (IRAQ)

Men's singles class 4
1 Gold OZTURK Abdullah (TURKEY)
2 Silver TURAN Nesim (TURKEY)
3 Bronze LIN Gow-ching (CHINESE TAIPEI)

Men's singles class 5
1 Gold OZTURK Ali (TURKEY)
2 Silver ENAD Ahmed Hasn (IRAQ)
3 Bronze KHALID CHALLAB Adil (IRAQ)

Men's singles class 6-7
1 Gold OSADCHEV Nikita (RUSSIA)
2 Silver JAAFAR Mansoor Hamod (YEMEN)
3 Bronze TAYEM Mohammad (JORDAN)

Men's singles class 8
1 Gold ALI Saeed Mousa (IRAQ)
2 Silver KOUADIO Kouame (COTE D'IVOIRE)
3 Bronze LY Xuan Phu (VIETNAM)

Men's singles class 9
1 Gold NOZDRUNOV Iurii (RUSSIA)
2 Silver BALAH Saber (JORDAN)
3 Bronze QASEM Mohammed Remzy (YEMEN)

Men's singles class 10
1 Gold BUI Quy Thu (VIETNAM)
2 Silver ZAID Naseem A. (IRAQ)
3 Bronze AL DARAM Khalid Hussein (YEMEN)

Men's teams class 1-3
1 Gold AL SHAMAILEH Mazen Mahd (JORDAN)
1 Gold DARDAS Ibrahim (JORDAN)
2 Silver AL YAMANI Islam (JORDAN)
2 Silver EL RAHBANY Elie (LEBANON)

Men's teams class 4
1 Gold OZTURK Abdullah (TURKEY)
1 Gold TURAN Nesim (TURKEY)
2 Silver ABU JAME Osama (JORDAN)
2 Silver ABUDALBOUH Nidal Faraj (JORDAN)
3 Bronze FAESSLER Michael (SWITZERLAND)
3 Bronze LIN Gow-ching (CHINESE TAIPEI)

Men's teams class 5
1 Gold OZTURK Ali (TURKEY)
1 Gold VURAL Suleyman (TURKEY)
2 Silver ENAD Ahmed Hasn (IRAQ)
2 Silver KHALID CHALLAB Adil (IRAQ)
3 Bronze ABOU HACHEM Ahmad (LEBANON)
3 Bronze ALDEEB ALTHEB Ahmed (JORDAN)
3 Bronze ALRAYES Ahmad (JORDAN)

Men's teams class 6-8
1 Gold ALI Saeed Mousa (IRAQ)
1 Gold KOUADIO Kouame (COTE D'IVOIRE)
2 Silver LY Xuan Phu (VIETNAM)
2 Silver OSADCHEV Nikita (RUSSIA)
3 Bronze TAYEM Mohammad (JORDAN)
3 Bronze AL NAJADAT Mohammad Abed (JORDAN)

Men's teams class 9-10
1 Gold NOZDRUNOV Iurii (RUSSIA)
1 Gold TACHIJAN Haroutioun (LEBANON)
1 Gold BUI Quy Thu (VIETNAM)
2 Silver ZAID Naseem A. (IRAQ)
2 Silver AL SHMES Mostafa (IRAQ)
3 Bronze ETCHE FATTOH Elleingand Aka Charles (COTE D'IVOIRE)
3 Bronze DIARRASSOUBA Abou Bakary (COTE D'IVOIRE)

Women's singles class 1-3
1 Gold DUMAN Hatice (TURKEY)
2 Silver ALTINTAS Nergiz (TURKEY)
3 Bronze CAKIR Kezban (TURKEY)

Women's singles class 4-5
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
2 Silver AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
3 Bronze ELELIMAT Faten (JORDAN)

Women's singles class 6-10
1 Gold KAVAS Neslihan (TURKEY)
2 Silver ERTIS Umran (TURKEY)
3 Bronze KORKUT Kubra (TURKEY)

Women's teams class 1-3
1 Gold ALTINTAS Nergiz (TURKEY)
1 Gold DUMAN Hatice (TURKEY)
2 Silver AL BARGOUTHI Maha (JORDAN)
2 Silver ALAQRABAWI Ala Saleh (JORDAN)

Women's teams class 4-5
1 Gold ABUAWAD Khetam (JORDAN)
1 Gold AL AZZAM Fatmeh (JORDAN)
2 Silver KADHUM Wasan A. (IRAQ)
2 Silver AL JANNAT Suhair Abdulameer (IRAQ)

Women's teams class 7-10
1 Gold KAVAS Neslihan (TURKEY)
1 Gold ERTIS Umran (TURKEY)
2 Silver KORKUT Kubra (TURKEY)
2 Silver CAN Ebru (TURKEY)