Irish National TT Championships 1999
From 1999-06-19 to 1999-06-20 in Dublin (Ireland)


Participation

79 players from 12 countries .
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of France France 9.5 2 5
2 Flag of Great Britain Great Britain 3 1 1
3 Flag of Norway Norway 1 2 1
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver URHAUG Tommy (NORWAY)
3 Bronze PINNA Christophe (FRANCE)

Men's singles class 1
1 Gold OLSEN Thomas (DENMARK)
2 Silver ZUMKEHR Rolf (SWITZERLAND)
3 Bronze FOUILLEN Erwan (FRANCE)

Men's singles class 2
1 Gold BOURY Vincent (FRANCE)
2 Silver HAJEK Rudolf (AUSTRIA)
3 Bronze RUEP Hans (AUSTRIA)

Men's singles class 3
1 Gold ROBINSON Neil (GREAT BRITAIN)
2 Silver GLAZAR Frantisek (CZECH REPUBLIC)
3 Bronze VERGER Pascal (FRANCE)

Men's singles class 4
1 Gold PINNA Christophe (FRANCE)
2 Silver MARTIN Emeric (FRANCE)
3 Bronze KOBER Dietmar (GERMANY)

Men's singles class 5
1 Gold PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)
2 Silver URHAUG Tommy (NORWAY)
3 Bronze ROSEC Gregory (FRANCE)

Men's teams class 1-2
1 Gold SORABELLA Marc (FRANCE)
1 Gold BOURY Vincent (FRANCE)
1 Gold FOUILLEN Erwan (FRANCE)
2 Silver HAJEK Rudolf (AUSTRIA)
2 Silver RUEP Hans (AUSTRIA)
3 Bronze ZUMKEHR Rolf (SWITZERLAND)
3 Bronze OLSEN Thomas (DENMARK)

Men's teams class 3
1 Gold RAWSON James (GREAT BRITAIN)
1 Gold ROBINSON Neil (GREAT BRITAIN)
2 Silver WOLF Peter (AUSTRIA)
2 Silver KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
3 Bronze D'IVOLEY-BOGGS Jean-patrick (FRANCE)
3 Bronze VERGER Pascal (FRANCE)

Men's teams class 4
1 Gold MARTIN Emeric (FRANCE)
1 Gold PINNA Christophe (FRANCE)
2 Silver BURKHARDT Werner (GERMANY)
2 Silver KOBER Dietmar (GERMANY)
3 Bronze CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
3 Bronze PALMER Mark (GREAT BRITAIN)

Men's teams class 5
1 Gold PECHARD Sebastien (FRANCE)
1 Gold CUNNINGHAM Michael (IRELAND)
2 Silver DURAND Christophe (FRANCE)
2 Silver ROSEC Gregory (FRANCE)
3 Bronze PAULSEN Rolf Eric (NORWAY)
3 Bronze URHAUG Tommy (NORWAY)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver LAEMERS Gertrudis (NETHERLANDS)
3 Bronze RASMUSSEN Lone (DENMARK)

Women's singles class 2
1 Gold MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
2 Silver RIDING Lynne (GREAT BRITAIN)
3 Bronze BREATHNACH Eimear (IRELAND)

Women's singles class 3
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver PAARDEKAM Jolanda (NETHERLANDS)
3 Bronze RASMUSSEN Lone (DENMARK)

Women's singles class 4-5
1 Gold PALASSE Stephanie (FRANCE)
2 Silver RAST Alice (SWITZERLAND)
3 Bronze BLANC Jacqueline (SWITZERLAND)

Women's teams class 2-5
1 Gold PALASSE Stephanie (FRANCE)
1 Gold MARIAGE Stephanie (FRANCE)
2 Silver RAST Alice (SWITZERLAND)
2 Silver BLANC Jacqueline (SWITZERLAND)
3 Bronze PAARDEKAM Jolanda (NETHERLANDS)
3 Bronze LAEMERS Gertrudis (NETHERLANDS)