Para PanAmerican Games 1999
From 1999-11-06 to 1999-11-13 in Mexico (Mexico)


Participation

143 players from 11 countries .
Edition: 1
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of USA USA 9 7 2
2 Flag of Mexico Mexico 7 4 7
3 Flag of Brazil Brazil 6 6 5
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold DEMPSEY Michael (USA)
2 Silver SCOTT (AOUT UNTIL 05/2017) Andre (USA)
3 Bronze PAZARAN Mario (MEXICO)

Men's open singles standing
1 Gold VIVANCO GARCIA Jose Luis (MEXICO)
2 Silver BARTEL Joshua (USA)
3 Bronze FERNANDES Antonio (BRAZIL)

Men's singles class 1
1 Gold HAYLAN Daniel (ARGENTINA)
2 Silver BRAGA SALES Francisco (BRAZIL)
3 Bronze TRUJILLO YERO Isbel (CUBA)

Men's singles class 2
1 Gold ROA RIVERA Antonio (MEXICO)
2 Silver GARCIA AGUAYO David (MEXICO)
3 Bronze MEDINA Sergio Lujan (MEXICO)

Men's singles class 3
1 Gold BRANDOLI Vitaliano (ARGENTINA)
2 Silver LARA Anthony (USA)
3 Bronze BUENO Carlos Henriq (BRAZIL)

Men's singles class 4
1 Gold DEMPSEY Michael (USA)
2 Silver ROMERO Honario (ARGENTINA)
3 Bronze PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)

Men's singles class 5
1 Gold SCOTT (AOUT UNTIL 05/2017) Andre (USA)
2 Silver RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)
3 Bronze PAZARAN Mario (MEXICO)

Men's singles class 6
1 Gold DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver KAHANE Ruben Julio (ARGENTINA)
3 Bronze GALAZ PAREDES Washington Hipolito (CHILE)

Men's singles class 7-8
1 Gold BARTEL Joshua (USA)
2 Silver LIMA Christovan (BRAZIL)
3 Bronze FERNANDES Antonio (BRAZIL)

Men's singles class 9-10
1 Gold VIVANCO GARCIA Jose Luis (MEXICO)
2 Silver MACPHERSON John (CANADA)
3 Bronze PELLETIER Martin (CANADA)

Men's singles class 11
1 Gold MARTINS MACIEL Lucas (BRAZIL)
2 Silver RODRIGUEZ Manoel (BRAZIL)
3 Bronze MORA Cristian (ARGENTINA)

Men's teams class 1-2
1 Gold MEDINA Sergio Lujan (MEXICO)
1 Gold GARCIA AGUAYO David (MEXICO)
1 Gold ROA RIVERA Antonio (MEXICO)
2 Silver MARINO Leonardo (ARGENTINA)
2 Silver HAYLAN Daniel (ARGENTINA)
3 Bronze KEIKI Shimomaebara (BRAZIL)
3 Bronze BRAGA SALES Francisco (BRAZIL)

Men's teams class 3
1 Gold SILVA Luiz Algacir (BRAZIL)
1 Gold BUENO Carlos Henriq (BRAZIL)
2 Silver HALL James (USA)
2 Silver LARA Anthony (USA)
3 Bronze SANCHEZ VASQUEZ Eduardo (MEXICO)
3 Bronze HERNANDEZ HERN. Marco Anthoni. (MEXICO)

Men's teams class 4
1 Gold BRANDOLI Vitaliano (ARGENTINA)
1 Gold ROMERO Honario (ARGENTINA)
2 Silver PESSOA DE FREITAS Ivanildo (BRAZIL)
2 Silver OLIVEIRA Iran (BRAZIL)
2 Silver SANTOS Goraldo Junior (BRAZIL)
3 Bronze VIOLANTE John (USA)
3 Bronze LORUSSO Michael (USA)

Men's teams class 5
1 Gold DEMPSEY Michael (USA)
1 Gold SCOTT (AOUT UNTIL 05/2017) Andre (USA)
2 Silver AVILA Fernando (MEXICO)
2 Silver PAZARAN Mario (MEXICO)
3 Bronze PERDIGUERO Ricardo Alberto (ARGENTINA)
3 Bronze RODRIGUEZ OCHOA Daniel Ernesto (ARGENTINA)

Men's teams class 6-8
1 Gold BARTEL Joshua (USA)
1 Gold BASS Norman (USA)
2 Silver DI FRANCO MICHELL Carlo (BRAZIL)
2 Silver FERNANDES Antonio (BRAZIL)
2 Silver MAIA Cleber (BRAZIL)
2 Silver LIMA Christovan (BRAZIL)
3 Bronze GALAZ PAREDES Washington Hipolito (CHILE)
3 Bronze VILLEGAS Ramon (CHILE)

Men's teams class 9-10
1 Gold PIRES Mario Lucio (BRAZIL)
1 Gold PINHEIRO MATIAS Edmilson (BRAZIL)
1 Gold PEREIRA DE OLIVEIRA Basilio Fernando (BRAZIL)
2 Silver VIVANCO GARCIA Jose Luis (MEXICO)
2 Silver ESPINOSA URZUA Efrain Edgardo (MEXICO)
3 Bronze SORIA Julio David (ARGENTINA)
3 Bronze BIASIDE Roberto (ARGENTINA)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold HOFFMANN Maria Christine (MEXICO)
2 Silver JOHNSON Jennifer Ellen (USA)
3 Bronze ARENALES Maria Teresa (MEXICO)

Women's open singles standing
1 Gold RICKEN Antonilza (BRAZIL)

Women's singles class 1-2
1 Gold DILORENZO Jaqueline (USA)
2 Silver ROSENBAUM Ruth (USA)
3 Bronze BLE Isabel Garcia (MEXICO)

Women's singles class 3
1 Gold DE PAUL Alicia (ARGENTINA)
2 Silver HERNANDES NAVARRO Pastora (CUBA)
3 Bronze SILVA ZAMORA Yanelis Marcelina (CUBA)

Women's singles class 4
1 Gold JOHNSON Jennifer Ellen (USA)
2 Silver ARENALES Maria Teresa (MEXICO)
3 Bronze ARANDA Eva Irene (ARGENTINA)

Women's singles class 5
1 Gold HOFFMANN Maria Christine (MEXICO)
2 Silver MAKISHI Marta (ARGENTINA)
3 Bronze TERRANOVA Terese (USA)

Women's singles class 11
1 Gold SUTIL Anita (BRAZIL)
2 Silver ESQUERDO Andrea (BRAZIL)
3 Bronze PIZA Dulce (MEXICO)

Women's teams class 1-3
1 Gold DILORENZO Jaqueline (USA)
1 Gold ROSENBAUM Ruth (USA)
2 Silver HERNANDES NAVARRO Pastora (CUBA)
2 Silver SILVA ZAMORA Yanelis Marcelina (CUBA)
3 Bronze JIMENEZ CATARI Romelia (VENEZUELA)
3 Bronze CALANCHE Coromoto (VENEZUELA)

Women's teams class 4-5
1 Gold ARENALES Maria Teresa (MEXICO)
1 Gold HOFFMANN Maria Christine (MEXICO)
1 Gold PAREDES Albor Maria (MEXICO)
1 Gold MARTINEZ CAMPERO Irma (MEXICO)
2 Silver JOHNSON Jennifer Ellen (USA)
2 Silver TERRANOVA Terese (USA)
3 Bronze MAKISHI Marta (ARGENTINA)
3 Bronze DE PAUL Alicia (ARGENTINA)