British Wheelchair Open 1998
From 1998-06-06 to 1998-06-07 in Stoke Mandeville (Great Britain)


Participation

50 players from 6 countries .
Table of medals
Rank Country 1 2 3
1 Flag of Austria Austria 4 1 4.5
2 Flag of Denmark Denmark 2.5 2 1.5
3 Flag of Italy Italy 2 1
View full table

Medals


Men's open singles in wheelchair
1 Gold CACI Salvatore (ITALY)
2 Silver BOLLDEN Ernst (SWEDEN)
3 Bronze CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
3 Bronze KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)

Men's singles class 1
1 Gold NAUERBY Jan (DENMARK)
2 Silver OLSEN Thomas (DENMARK)
3 Bronze SENIOR John (GREAT BRITAIN)

Men's singles class 2
1 Gold SCHARF Gerhard (AUSTRIA)
2 Silver RUEP Hans (AUSTRIA)
3 Bronze RUSSELL D (GREAT BRITAIN)
3 Bronze MUNCKLEY James (GREAT BRITAIN)

Men's singles class 3
1 Gold KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
2 Silver NIELSEN Eric (DENMARK)
3 Bronze WOLF Peter (AUSTRIA)
3 Bronze SAIGER Christian (AUSTRIA)

Men's singles class 4-5
1 Gold CACI Salvatore (ITALY)
2 Silver BOLLDEN Ernst (SWEDEN)
3 Bronze CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
3 Bronze HOCHRATHNER Leopoldine (AUSTRIA)

Men's teams class 2
1 Gold SCHARF Gerhard (AUSTRIA)
1 Gold RUEP Hans (AUSTRIA)
2 Silver RUSSELL D (GREAT BRITAIN)
2 Silver MUNCKLEY James (GREAT BRITAIN)
3 Bronze CULLITON Garrett (IRELAND)
3 Bronze ROCHE John (IRELAND)
3 Bronze NAUERBY Jan (DENMARK)
3 Bronze OLSEN Thomas (DENMARK)

Men's teams class 3
1 Gold WOLF Peter (AUSTRIA)
1 Gold KRAMMINGER Egon (AUSTRIA)
2 Silver TROFAN Stefan (GREAT BRITAIN)
2 Silver RAWSON James (GREAT BRITAIN)
3 Bronze SAIGER Christian (AUSTRIA)
3 Bronze NIELSEN Eric (DENMARK)

Men's teams class 5
1 Gold KYLEVIK Oerjan (SWEDEN)
1 Gold BOLLDEN Ernst (SWEDEN)
2 Silver CACI Salvatore (ITALY)
2 Silver LAMPACHER Julius (ITALY)
3 Bronze ROBERTSON Scott (GREAT BRITAIN)
3 Bronze CHAN Arnie (GREAT BRITAIN)
3 Bronze WOODFORD Colin (GREAT BRITAIN)
3 Bronze PALMER Mark (GREAT BRITAIN)

Women's open singles in wheelchair
1 Gold STYNES Esther (IRELAND)
2 Silver MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
3 Bronze GERBER Joy (GREAT BRITAIN)
3 Bronze BARNETT Denise (GREAT BRITAIN)

Women's singles class 3
1 Gold RASMUSSEN Lone (DENMARK)
2 Silver MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
3 Bronze STYNES Esther (IRELAND)

Women's singles class 4-5
1 Gold GILROY Susan (GREAT BRITAIN)
2 Silver BARNETT Denise (GREAT BRITAIN)
3 Bronze TOMLINSON Susan (GREAT BRITAIN)

Women's teams class 2-5
1 Gold RASMUSSEN Lone (DENMARK)
1 Gold STYNES Esther (IRELAND)
2 Silver MITTON Catherine (GREAT BRITAIN)
2 Silver TOMLINSON Susan (GREAT BRITAIN)
3 Bronze BARNETT Denise (GREAT BRITAIN)
3 Bronze GILROY Susan (GREAT BRITAIN)